Zapraszamy na wernisaż wystawy “Z muzealnego skarbca”

Opublikowano 17 lipca 2024, 01:57

Św. Jerzy zabijający smoka” Józefa Mehoffera, „Wawel od strony północnej zimą” Jacka Malczewskiego czy maleńki szkic ołówkiem na papierze „Postać woja” Jana Matejki – między innymi te prace polskich malarzy tworzących w XIX i na początku XX wieku  będzie można zobaczyć w budynku Dawnej Wozowni Pałacu Lipskich.

Od 20 lipca 2024r. w naszym muzeum będzie można oglądać malarstwo polskie z przełomu XIX i XX w. i dzieła takich mistrzów jak m.in. Jacek Malczewski i jego syn Rafał, Jan Matejko, Piotr Michałowski, Józef Chełmoński, Józef Mehoffer, Włodzimierz Tetmajer, Stanisław Kamocki, Józef Pankiewicz, Leon Wyczółkowski, Stefan Filipkiewicz, Antoni Gramatyka, Tadeusz Grocholski, Stanisław Kamocki, Ludwik Stasiak.

Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pa­wła II (Muzeum KUL) powstało 1 września 2016 r. w wyniku konsolidacji dwóch jednostek o charakterze muzealnym. U podstaw zbiorów muzealnych KUL leży darowizna ks. kan. Jana Władzińskiego (1861–1935), który w 1932 r. przekazał na rzecz uczelni „zbiór pamiątek historycznych i stylowych okazów z różnych zakątków kraju”. Znalazły się w nim obok obrazów, rzeźb, wyrobów rzemiosła artystycznego, numizmatów i militariów liczne obiekty o charakterze patriotyczno-sentymentalnym, a nawet osobliwe twory natury. Władze uniwersytetu zobowiązały się, że darowane „przedmioty […] będą otoczone specjalną pieczą, będą pielęgnowane, chronione i konserwowane.

Organizacja wystawy była możliwa dzięki dotacji specjalnej z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Wystawę “Z muzealnego skarbca” będzie można oglądać od 20 lipca 2024r. do 5 stycznia 2025r. w budynku Dawnej Wozowni.