“Tymczasowy przyjaciel”. Józef Lipski – ambasador polski w III Rzeszy (1933–1939). Najnowsza książka prof. Marka Kornata do nabycia w Muzeum!
“Tymczasowy przyjaciel”. Józef Lipski – ambasador polski w III Rzeszy (1933–1939) – to najnowsza publikacja autorstwa prof. Marka Kornata, którą możecie Państwo zakupić w Muzeum w Lewkowie Zespół Pałacowo-Parkowy.
,Józef Lipski (1894–1958) był dyplomatą postawionym przez swój rząd na jednym z najtrudniejszych posterunków w stosunkach międzynarodowych doby międzywojennej – „II wojna światowa wybuchła mu w rękach”. Od 3 lipca 1933 roku był posłem RP w Berlinie, a od 29 października 1934 roku występował w randze ambasadora.
Opowieść o Józefie Lipskim jest narracją o rozwoju III Rzeszy i potędze Hitlera oraz o stosunkach polsko-niemieckich u progu wojny. Czy Lipski dostrzegał ekspansywne cele polityki niemieckiej w latach 1934–1938? Czy ufał w zapewnienia gwarancyjne niemieckiej strony? Jak dalece rozpoznawał konflikt interesów pomiędzy Polską a Niemcami latem 1938 roku? Jakie ustępstwa uważał za możliwe do przyjęcia przez Polskę podczas polsko-niemieckich rozmów, wokół żądań terytorialnych III Rzeszy, między październikiem 1938 a marcem 1939 roku? Czy w sierpniu 1939 roku postępował właściwie – zwłaszcza w związku z paktem Ribbentrop–Mołotow i brytyjską akcją mediacyjną w konflikcie polsko-niemieckim? Czy kiedykolwiek proponował inny scenariusz niż ten zrealizowany przez Józefa Becka? Profesor Marek Kornat niezwykle wnikliwie odpowiada na te wszystkie pytania.
Prof. Marek Kornat to polski historyk, sowietolog, edytor źródeł, eseista, profesor nauk humanistycznych i kierownik Zakładu Dziejów Dyplomacji i Systemów Totalitarnych w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Spotkanie z autorem biografii Ambasadora Lipskiego odbędzie się w Lewkowie 5 lutego 2025 roku, już teraz na nie serdecznie Państwa zapraszamy.
Więcej szczegółów już wkrótce!
Publikacja została wydana przez Instytut Pileckiego. Cena 56 PLN.
* nakład książki ograniczony
Fot.. Instytut Pileckiego, Warszawa, dostęp na dzień 29.11.2024