O historii Towarzystwa Chopinowskiego w Lewkowie

Opublikowano 19 czerwca 2024, 11:21

W naszym muzeum można oglądać nową wystawę.

Tym razem w Dużej Oranżerii prezentujemy plansze pokazujące 90 lat historii Towarzystwa Chopinowskiego.

Na wystawie nie mogło zabraknąć historii ostrowskiego koła.

– Dziękujemy Pani Sylwii Jakubek za tą inicjatywę. Z Towarzystwem współpracujemy jako muzeum od momentu ponownej reaktywacji tego miejsca, czyli od końca 2022r. Towarzystwo Chopinowskie organizuje w Sali Balowej koncerty, które cieszą sie ogromną popularnością.

Ostrowskie koło powstało w 1961 r. czyli dziś liczy sobie 63 lata. Wszystko zaczęło się 21 lutego 1961 roku o godzinie 18 w auli Technikum Ekonomicznego przy ulicy Partyzanckiej. gdzie odbyło się zebranie założycielskie Towarzystwa. Przybyły 44 osoby. Spośród nich wybrano pierwsze władze. Historyczny zarząd utworzyli: Franciszek Kowalski – prezes, Stanisław Stroiński – zastępca, Maksym Lenartowicz – sekretarz, Alfons Zydorowicz – skarbnik oraz członkowie zarządu Zofia Witkowska, Mieczysław Szymański i Marian Kostrzewski. W komisji rewizyjnej znaleźli się Lech Rowiński (przewodniczący), Zdzisław Bartkiewicz i Kazimierz Pussak.

W ciągu 60 lat przez szeregi Towarzystwa przewinęło się wielu pasjonatów i społeczników. Ich zasługi dla propagowania chopinowskiego kultu w naszym regionie są ogromne.

Za koncepcje i montaż wystawy ze strony Muzeum w Lewkowie odpowiadają Joanna Karpowicz i Miłosz Stroiński.