Międzynarodowy plener malarski w Lewkowie

Opublikowano 14 czerwca 2024, 10:09

W dniach od 17 do 23 czerwca 2024r. nasz Pałac będzie gościć artystów z ogólnopolskiego pleneru malarskiego pod tytułem Wszystko ma w sobie piękno. Twórców będzie można spotkać w Parku, jak i w samym muzeum.

– Pałac Lipskich, choć bardziej zasłynął jako miejsce działań patriotycznych, to był również miejscem wielu spotkań artystycznych. Sama Zofia Lipska była wspaniałą malarką, a jeden z jej obrazów można podziwiać w lewkowskim kościele. Od czasu ponownego otwarcia muzeum po gruntownej modernizacji będziemy gościć artystów już po raz drugi. Odrestaurowany Pałac Rodziny Lipskich w Lewkowie oraz otaczający go 6-hetarowy park z malowniczymi stawami i bogatym drzewostanem, zróżnicowanym kolorystycznie, wydaje się być scenerią idealną do organizowania wszelkiego typu działań artystycznych. – mówi dyrektor Muzeum w Lewkowie Sylwia Nowicka. – Pałac Lipskich był nie tylko bijącym, patriotycznym sercem Wielkopolski, walczącej o odzyskanie niepodległości i uczestnictwem czynnym w zrywach zbrojnych, ale przede wszystkim w Lewkowie był kult pracy organicznej. Lewków Rodziny Lipskich słynął także ze spotkań artystycznych, mówiono, że  Lipscy kochali artystów. Plenery malarskie, plenery fotograficzne, działania rzeźbiarskie czy teatralne doskonale wpisują się w charakter tego miejsca. Moim zamysłem – jako dyrektora tej placówki – jest umiejętne połączenie wszelkich tych działań artystycznych, tak by finalnym ich efektem było nie tylko nowe wydarzenie kulturalne, ale także utrwalenie namacalnych efektów piękna tego miejsca.

Efekt pracy aż 15 artystów będzie można zobaczyć na wernisażu, który odbędzie się 23 czerwca 2023 roku w Dużej Oranżerii o godzinie 15:00. Do Lewkowa przyjedzie m.in. Karla Stiborkova z Czech, Olha Duda i Oksana Hopiak z Ukrainy, Rolanda Rita Mikalauskiene i Živilė Vaičiukynienė z Litwy. W plenerze wezmą udział także artyści z Południowej Wielkopolski: Violetta Tarka, Krzysztof Ryfa, Krzysztof Cepa, Czesław Woś. Nowością będzie dzień, w którym artyści będą uczyć sztuki malowania uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Wojciecha Lipskiego w Lewkowie.

– Niezmiennie zapraszam do odwiedzenia tego miejsca, do Pałacu Lipskich w Lewkowie, który od października 2022r. cieszy oko nowym blaskiem i nowym pięknem. Obiekt w ciągu roku odwiedziło ponad 23 tysiące osób, z całego regionu. Zachwycają i pałac i jego otoczenie odrestaurowane dzięki środkom z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu i środkom z unijnego programu WRPO – razem to blisko 27 milionów złotych. Lewków to prawdziwa perła Południowej Wielkopolski – dodaje dyrektor Nowicka.

Plener otrzymał dofinansowanie ze środków Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim.

kolorowe tło i zdjęcie obrazu autorstwa Krzysztofa Cepy przedstawiający tylne wejście do Pałacu (do sali balowej) od boku. Ma górze żółty napis Międzynarodowy Plener Malarski w Lewkowie 17 - 23 czerwca 2024 "Wszystko ma w sobie piękno". Mniejszymi literami biały tekst z czarną obramówką Uczestnicy: Mirosław Bąkowski, Romana Cegielna - Szczuraszek, Krzysztof Cepa, Olha Duda, Oksana Hopiak, Marian Małecki - TSET, Rolanda Rita Mikalauskienė, Jan Pływacz, Krzysztof Ryfa, Karla Stibrková, Violetta Tarka, Teresa Tomys, Czesław Woś, Grzegorz Wróbel, Živilė Vaičiukyniené. Żółtymi dużymi literami pod spodem napis Wernisaż Duża Oranżeria Pałacowa 23 czerwca 2024 (niedziela) godz. 15.00. Zapraszamy