Dolina Magiczna w Muzeum w Lewkowie – zdjęcia Agnieszki Florczyk wernisaż 29.09.2024

Opublikowano 12 września 2024, 08:51

Muzeum w Lewkowie-Zespół Pałacowo-Parkowy zaprasza na otwarcie wystawy plenerowej “Dolina Magiczna” – zdjęcia Agnieszki Florczyk. Zapraszamy serdecznie Państwa na spotkania z pięknem przyrody Doliny Baryczy i samą autorką w niedzielę 29 września 2024r. o godz. 15:00.

Agnieszka Florczyk
Ostrowianka, absolwentka III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, fotograf przyrody. Mieszka i fotografuje w Dolinie Baryczy.

Fotografie Agnieszki Florczyk znalazły uznanie w wielu konkursach fotograficznych w kraju:
Latające Cuda Natury 2021,
Fotograf Roku ZPFP 2021,
Perły Polskiej Przyrody 2018, 2019, 2020
i za granicą
złoty medal Ai-Yakang World Bird Lovers Festival 2021 w Chinach,
Fotograf Roku 2022 Królewskiego Towarzystwa Biologicznego w Londynie,
Nagroda specjalna Festiwalu Ptaka i Natury we Francji 2023,
wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Asferico 2023,
I miejsce konkursu Vogelverte 2022 Szwajcarskiego Instytutu Ornitologicznego,
wyróżnienie w konkursie Biophoto we Włoszech 2024,
Europejskie Skarby Przyrody 2024.
Fotografie można znaleźć również w  różnych publikacjach przyrodniczych (Monitoring Ptaków Polski) oraz pokazywane były w ramach wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą m.in. we Francji, Słowenii, Włoszech, Szwajcarii i w Chinach.
Współpracuje z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków, jest ambasadorem koalicji Niech Żyją, której celem jest zaprzestanie polowań na ptaki.

W 2021 r. wydała album fotograficzno-dźwiękowy “Dolina Mgieł. Pieśni Wędrownych Ptaków”, w którym fotografie dopełniają nagrania dźwiękowe natury wykonane przez dźwiękowca i muzyka Michała Zygmunta.

„Mam ogromny szacunek i respekt dla przyrody, fotografuję dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku, przedstawiając ich życie i zachowania, staram się w żaden sposób nie zakłócać tego odwiecznego ładu i być niewidocznym obserwatorem tego niezwykłego świata. Przyroda jest doskonała sama w sobie, niestety wszechobecny pęd cywilizacyjny powoduje coraz silniejszą ingerencję w jej siedliska, a dzisiejszy człowiek żyje w oderwaniu od przyrody i praw natury. Mam nadzieję, że moje fotografie zwrócą uwagę na piękno, jakie jeszcze jest wokół nas, na zwierzęta, które mają takie samo prawo do życia jak my.”