Tekla i Zbigniewa Zmorskie. Zapomniane pisarki regionu ostrowskiego – nowa wystawa w Muzeum w Lewkowie

Opublikowano 30 września 2024, 10:38

W piątek 27 września 2024 roku w Muzeum w Lewkowie Zespół Pałacowo-Parkowy została otwarta wystawa „Tekla i Zbigniewa Zmorskie. Zapomniane pisarki regionu ostrowskiego”, zorganizowana przez Ostrowskie Towarzystwo Naukowe i Muzeum w Lewkowie.

Tematem wystawy są losy Tekli Zmorskiej (z d. Parczewskiej, 1821-1898) i jej córki Zbigniewy (1852-1895). Ich osoby pojawiały się zazwyczaj w kontekście opowieści o poecie Romanie Zmorskim, który po ucieczce z zaboru rosyjskiego przebywał w okolicach Ostrowa i tu się ożenił. Wystawa proponuje opowieść o odwróconym porządku – w centrum uwagi stawia żonę i córkę Zmorskiego. Obie bowiem mają swoje własne osiągnięcia oraz historię wartą opowiedzenia. – Dramatyczne koleje życia oraz literacka aktywność i twórczość Tekli i Zbigniewy Zmorskich zasługują na osobną opowieść, składającą się z kilku wątków. Będzie to historia wielkiej miłości, zdolnej przetrwać mimo sprzeciwu rodziny, wieloletniej rozłąki, śmierci. Będzie to również opowieść o determinacji i gotowości do poświęceń dla zachowania pamięci o zmarłym mężu i poecie, Romanie Zmorskim. Będzie to także historia kobiety, zmuszonej przez okoliczności do samodzielnego i samotnego mierzenia się z wyzwaniami codziennego życia. Będzie to również historia bezdomności i postępującego ubóstwa, samotności, jakimi naznaczone były ostatnie lata życia Tekli Zmorskiej. Nade wszystko będzie to opowieść o determinacji, wierności dokonanym w życiu trudnym wyborom, odwadze stawiania czoła życiowym wyzwaniom. Będzie to wreszcie historia pierwszych pisarek wywodzących się z regionu ostrowskiego – podkreślał podczas otwarcia wystawy prof. Jan Galant.

Otwarciu wystawy towarzyszył koncert „W romantycznym salonie”. Przybyli goście mogli posłuchać XIX-wiecznych pieśni polskich kompozytorów w znakomitym wykonaniu Anny Mikołajczyk-Niewiedział (sopran), której akompaniował na fortepianie Piotr Niewiedział. Wprowadzenie i komentarz do prezentowanych pieśni przygotowała Monika Kędziora.

Tekla i Zbigniewa Zmorskie. Zapomniane pisarki regionu ostrowskiego

27.09.2024 – 31.10.2024

Muzeum w Lewkowie. Zespół Pałacowo-Parkowy, ul. Kwiatkowska 6c, Lewków

Organizator:

Ostrowskie Towarzystwo Naukowe

Muzeum w Lewkowie. Zespół Pałacowo-Parkowy

Kurator wystawy: Jan Galant

Projekt graficzny ekspozycji: Joanna Karpowicz

13 października 2024r. (14.00-16.00) i 27 października 2024r. (14.00-16.00) prof. Jan Galant zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie.