Z muzealnego skarbca KUL w Lewkowie

Opublikowano 22 lipca 2024, 10:13

20 lipca 2024r. odbył się wernisaż wystawy z udziałem dr Agnieszki Bender, dyrektor Muzeum KUL. Przez niemal pół roku będzie można będzie oglądać dzieła mistrzów malarstwa polskiego z przełomu XIX i XX wieku.

Wśród prezentowanych autorów nie brakuje dzieł bardzo znanych, polskich malarzy. Józef Mehoffer, Włodzimierz Tetmajer, Stanisław Kamocki, Józef Pankiewicz, Leon Wyczółkowski i wiele innych. Mamy również obraz Jacka Malczewskiego i pracę jego syna, Rafała. Wśród dzieł Mehoffera będzie można zobaczyć obraz ‘Św. Jerzy zabijający smoka’, ‘Wawel od strony północnej zimą’ Jacka Malczewskiego i niewielki szkic ołówkiem na papierze ‘Postać woja’ Jana Matejki. Wystawa potrwa do 5 stycznia 2025 roku.

Planowane są kolejne wystawy z muzealnego skarbca KUL. Na kolejnych prezentowane będą porcelana miśnieńska i malarstwo europejskie, flamandzkie.

Na otwarciu wystawy w muzeum w Lewkowie obecni byli m.in. dyrektor muzeum KUL dr hab. Agnieszka Bender, kustosz Anna Szlązak-Nowak i ks. biskup Damian Bryl. Wystawa została dofinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.