Zapraszamy szkoły na wykład gościnny Muzeum Dzieci Polskich.
W związku z nawiązaniem współpracy z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu pragniemy zaprosić szkoły na wykłady prowadzone przez edukator Panią Jolantę Sowińską-Gogacz, opowie o mrocznej wojennej karcie historii kierowania dzieci, także z naszego regionu, do obozu dziecięcego w Łodzi – w ramach projektu „Nauczono nas płakać bez łez…”. Na ekranie pokazana będzie także prezentacja korespondencji dzieci do bliskich.
Wykłady planujemy w dniu 7 czerwca 2024r. (piątek) – o godzinie 9.00 i 12.00 ( w zależności od liczebności). Na jeden wykład możemy przyjąć maksymalnie 150 osób.
Pod muzeum dojeżdża autobus linii 14.
Muzeum o niemieckim nazistowskim obozie dla polskich dzieci w Łodzi (1942-1945) zostało utworzone w dniu 1 czerwca 2021 r., na mocy zarządzenia wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego. Jego głównym zadaniem jest gromadzenie materiałów o wartości historycznej Muzeum przechowuje listy obozowe dzieci, dokumenty związane z pobytem wybranych dzieci w obozie, księgę pochówków ludności polskiej w Łodzi z okresu II wojny światowej (Cmentarz Rzymskokatolicki pw. św. Wojciecha w Łodzi). Archiwizuje również materiały audiowizualne, ale i samo jest inicjatorem kolejnych produkcji – w tym muzycznych. Ballada o dzieciach z ul. Przemysłowej autorstwa Lecha Makowieckiego powstała w oparciu o melodię popularnej kołysanki „Na Wojtusia z popielnika…”. Utwór „Tu się liczył tylko numer” powstał w hołdzie więźniom obozu i został zaprezentowany 11 grudnia 2021 r. z okazji 79. rocznicy pierwszego transportu małych więźniów do niemieckiego obozu koncentracyjnego.