93 rocznica śmierci Wojciecha Antoniego Lipskiego
16 października minęły 93 lata od śmierci Wojciecha Antoniego Lipskiego, który był pierwszym polskim starostą powiatu ostrowskiego po odzyskaniu niepodległości.
Urodził się 22 lipca 1860 roku w Lewkowie, w rodzinie ziemiańskiej. Jego rodzicami byli Józef i Antonina z Koczorowskich. Uczęszczał do gimnazjum w Ostrowie, gdzie w roku 1879 zdał maturę. Studiował prawo i ekonomię w Krakowie, Wrocławiu i Lipsku. W latach 1880–1881 był członkiem Towarzystwa Literacko-Słowiańskiego i sekretarzem Towarzystwa Górnośląskiego we Wrocławiu.
W roku 1884 przerwał pracę nad rozprawą doktorską i z powodu śmierci ojca wrócił do Lewkowa by objąć majątek. Prowadził szeroką działalność publiczną. Zasiadał w sejmiku i wydziale powiatowym w Ostrowie oraz w sejmiku poznańskim. Udzielał się w kółkach rolniczych. Był radcą i członkiem Wydziału Ziemstwa Kredytowego w Poznaniu oraz zastępcą członka Zarządu Izby Rolniczej Prowincji Poznańskiej.
W roku 1900 współtworzył Związek Ziemian Wielkopolskich, który miał chronić majątki polskie przed zakusami Komisji Kolonizacyjnej. W roku 1907 został członkiem pruskiej Izby Panów, w której sprzeciwiał się uchwaleniu ustawy o wywłaszczeniu. Odmówił przyjęcia z rąk zaborcy tytułu hrabiowskiego.
W czasie I wojny światowej zaangażował się w działalność polityczną. Pośredniczył w kontaktach między zaborem pruskim a Komitetem Narodowym Polskim w Paryżu. W połowie 1918 roku został członkiem tajnego Centralnego Komitetu Obywatelskiego w Poznaniu. We wrześniu zorganizował Komitet Obywatelski w Ostrowie, stanowiący zalążek przyszłych władz polskich w mieście. Jako przewodniczący tego komitetu został desygnowany na przyszłego starostę ostrowskiego.
Po proklamowaniu Republiki Ostrowskiej w dniu 10 listopada 1918 roku pełnił w Ostrowie funkcje kontrolera landrata i członka Powiatowej Rady Ludowej. Był uczestnikiem obrad Polskiego Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu. 31 grudnia 1918 roku został starostą ostrowskim, jako pierwszy polski urzędnik tej rangi w Wielkopolsce. Jego dziełem było stworzenie polskiej administracji w powiecie.
20 stycznia 1920 roku ustąpił ze stanowiska ze względu na stan zdrowia. Odtąd zajmował się tylko rodzinnym majątkiem. Był prezesem honorowym Towarzystwa Powstańców i Wojaków w Ostrowie. W roku 1928 podejmował w Lewkowie prezydenta RP Ignacego Mościckiego, który przyjechał do Ostrowa na wręczenie sztandaru 60 Pułkowi Piechoty.
Zmarł po długiej chorobie 16 października 1930 roku w Lewkowie. Tam został pochowany w rodzinnym grobowcu. Od roku 1890 był żonaty z Zofią. Małżeństwo to miało dwóch synów – Jana i Józefa.
Wojciech Lipski pozostawił po sobie wspomnienia z okresu powstania wielkopolskiego i początków niepodległości. Był odznaczony m.in. Orderem Polonia Restituta i Krzyżem Niepodległości. Uhonorowano go również odznakami powstańczymi.
Od roku 2012 Wojciech Lipski patronuje nagrodom przyznawanym przez starostę powiatu ostrowskiego.